Program w postaci ulotki: KLAMRA 2024

Sopocki Teatr Tańca „DOMówka”

6 października (środa) / 19:00
"DOMówka"

Twórcy: Sopocki Teatr Tańca

koncept, choreografia i wykonanie: Joanna M. Czajkowska, Magdalena Agata Wójcik
kostiumy: Joanna M. Czajkowska
scenografia: Magdalena „Bąbel” Adamowska
muzyka: Mariusz Noskowiak
światła: Mateusz Gierc

Pokaz przedpremierowy!

Pomysł na spektakl „DOMówka” narodził się w czasach pandemii, kiedy uwięzione w domach artystki, w naturalny sposób kontemplowały własne metody pracy. Joanna M. Czajkowska, współzałożycielka i dyrektorka Sopockiego Teatru Tańca, obchodząca w tym roku swój jubileusz artystyczny – 25-lecia artystycznego i należąca do młodego pokolenia, mieszkająca obecnie w Rzymie, Magdalena Agata Wójcik, zdecydowały, że pragnął ponownie dzielić tą sama scenę. Spektakl miał stanowić powrót do korzeni oraz rewizję artystyczną i wymianę metod pracy obu tancerek, które pracowały razem w latach 2012 – 2015 w Sopockim Teatrze Tańca. Magdalena głównie jako tancerka, Joanna głównie jako choreograf i tancerz. Tym razem idąc ramię w ramię, artystki wymieniły się doświadczeniami z ostatnich lat. Joanna z pracy z zespołem, nowych projektów oraz odkryć spirytualnych. Magdalena z podróży, pracy z choreografami z Włoch, Niemiec oraz innych krajów Europy. Zadawały sobie pytania: Gdzie jest dom? Czy dom jest tam skąd pochodzimy, gdzie wyrośliśmy i dokąd być może jeszcze czasem wracamy? A może tam gdzie uwiliśmy sobie samodzielnie gniazdo? Na chwilę lub na dłużej? Jak pochodzenie i dom rodzinny wpływają na tożsamość artystyczną,  na  język ruchu, który kreujemy dla nas samych bądź dla zespołu?

Czy ulubione zabawy z dzieciństwa:  dom, lalki, odgrywanie łyżwiarki, gimnastyczki artystycznej, akrobatki cyrkowej i pani choreograf mają swoje echo w dorosłym życiu? Zabawa Powrót do korzeni, wspomnienia, teraźniejszość, rewizja twórcza, wymiana choreograficzna, odmienne doświadczenia i jedno wspólne słowo, bądź poszukiwania: DOM.

Połowę procesu choreograficznego artystki odbyły pracując online, w pracy bezpośredniej –
w Sopocie  spotkały się dwukrotnie.
Na Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych KLAMRA zaprezentują swego rodzaju „próbę generalną” spektaklu, którego sopocka premiera przewidziana jest na 9 października 2021 roku.

 

Sopocki Teatr Tańca został założony w 1998 roku przez parę dyplomowanych tancerzy
i choreografów Joannę Czajkowską i Jacka Krawczyka. Krytycy umieszczają go w ścisłej czołówce polskich teatrów tańca. Teatr ma w swoim dorobku pięćdziesiąt spektakli m.in. „Alchemik Halucynacji”, „D-KOD-R”, „DALI”, które prezentował na wielu festiwalach tańca współczesnego i teatrów alternatywnych w Polsce i za granicą m.in. w Republice Czeskiej, Portugalii, Niemczech, na Litwie, w Republice Białoruskiej, Rumunii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Indonezji, Mołdawii, Bułgarii, Rumunii, Francji, Austrii, Włoszech, Argentynie, Hiszpanii, Rosji, Słowenii, Szwajcarii i Chinach. Oboje założyciele teatru otrzymali od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaki honorowe „Zasłużony dla kultury polskiej”. Jacek Krawczyk jest laureatem Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego 2005, a Joanna Czajkowska Sopockiej Muzy 2015. Jako twórcy są zainteresowani tworzeniem teatru w którym wartość intelektualna, wizualna i ruchowa stanowią pełnię. Nie odżegnują się też od emocji. Z STT pracuje stały zespół tancerzy, a przy teatrze działa Grupa Projektowa, która stanowi swego rodzaju „preludium” do zespołu głównego.

DOMówka lustrzane odbicie          DOMówka foto z prób

PRAPREMIERA!