Program w postaci ulotki: KLAMRA 2024

Teatr Usta Usta Republika „Procesy”

2 października (sobota) / 19:00
"Procesy"

Twórcy: Teatr Usta Usta Republika
 

reżyseria: Wojciech Wiński
scenariusz: Łukasz Pawłowski, Ewa Kaczmarek, Wojciech Wiński

kostiumy: Idalia Mantas
muzyka: Adam Brzozowski
oprawa multimedialna: Grzegorz Ciemnoczołowski, Maciej Domagalski, Artur Śledzianowski

obsada: Ewa Kaczmarek, Roman Andrzejewski, Grzegorz Ciemnoczołowski, Marcin Głowiński, Łukasz Muciok, Mikołaj Podworny, Artur Śledzianowski, Dariusz Zakrzewski, Przemysław Zbroszczyk, Dominik Złotkowski
obsługa techniczna: Andrzej Majos
 

Józef K. – „Żyjemy przecież w państwie praworządnym, wszędzie panuje pokój, wszystkie prawa są przestrzegane, kto śmiał mnie we własnym mieszkaniu napadać? Jeśli to jakaś komedia, to zdecydowanie i chętnie wezmę w niej udział” – „Proces” F. Kafka

Czy wiesz w jakim procesie Ty bierzesz udział? Kim jesteś? Oskarżonym, adwokatem, sędzią czy prokuratorem? Świadkiem, ofiarą, pozwanym czy powodem? Zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa już zostało dostarczone. Procesy wkrótce ruszają. Żaden wyrok nie zapadnie bez Twojego udziału.

Procesy odbywają się wszędzie i trwają ciągle. Głównie w nas. Jesteśmy oskarżonymi, jesteśmy własnymi prokuratorami, a główną karą, na którą skazujemy się codziennie jest strach. Strach przed stratą pracy, akceptacji, zdrowia, miłości, życia. Dzień po dniu sami sobie budujemy szubienicę, na której w końcu zawiśniemy. Spragnieni sprawiedliwości, która nie nadeszła.

Po latach Teatr Usta Usta Republika powraca do „Procesów”, by poruszyć temat głęboko zakorzenionego w nas poczucia osobistej i społecznej sprawiedliwości. W obwoźnym Trybunale wyroki feruje tajemnicza Najwyższa Instancja. Jawny charakter rozprawy pozwala przyjrzeć się z bliska zmaganiom jednostki z systemem, w którym dowieść należy nie winy, ale niewinności.

 

Usta Usta Republika to poznański teatr, który powstał w 2000 roku. Założycielem teatru jest Wojciech Wiński, który jednocześnie jest reżyserem wielu spektakli oraz aktorem.

Wrażliwość miejsca to jeden ze znaków rozpoznawczych, a zarazem największych atutów poznańskiej grupy. Brak stałej siedziby stał się bowiem impulsem do oswajania na potrzeby teatru niecodziennych przestrzeni miejskich. Ich specyfika posłużyła za klucz do konstrukcji przedstawień.  Odejście od klasycznie rozumianego pomieszczenia teatralnego sprowokowało wielopoziomową grę z przestrzenią, w której poszczególne jej fragmenty zaczęły funkcjonować nie tylko jako elementy scenografii, ale także jako osoby dramatu.

Teatr Usta Usta Republika jest dwukrotnym laureatem Nagrody Publiczności KLAMRY za spektakle „777” i „Uczta”.

205463928_3589736207918775_8016432951952261780_n

Premiera: 14 grudnia 2013, Poznań

gallery