Program w postaci ulotki: KLAMRA 2024

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kasia Pietrzko Trio, Maciej Kądziela, Andrzej Chyra „Norwid” + Ogłoszenie Nagrody Publiczności za rok 2024

23 marca | 19:0020:00

60zł

„ Norwid ” to zbiór jazzowych kompozycji pianistki Katarzyny Pietrzko i saksofonisty Macieja Kądzieli, którzy zainspirowani poezją Cypriana Kamila Norwida zaprosili do interpretacji popularnego aktora Andrzeja Chyrę. Ta niezwykła sesja ukazuje wzajemne oddziaływanie dwóch artystycznych materii: muzyki i słowa. Przynależne poezji subtelności, niuanse i oddechy spotykają się tu z prawdziwie jazzową formułą grania, która – oscylując wokół zaaranżowanych kompozycji – pozostaje szeroko otwarta na improwizację. Album został wydany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, który inauguruje nim serię płytową „Polish Romantic Jazz”.

Kasia Pietrzko jest absolwentką Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie (w klasie fortepianu jazzowego). Pojawia się na estradzie prezentując swoje solowe pomysły, ale także wraz z – chyba w najlepiej jej odpowiadającym – autorskim trio. Także jej jazzowe skojarzania stają się naczelną inspiracją, by wraz z wysublimowanymi improwizacjami oraz ciekawymi strukturami budować „swój świat jazzu”. A czyni to od lat uczestnicząc zarówno w warsztatach muzycznych prowadzonych przez takich artystów jak Ed Cherry, Chuck Israels, Kenny Garrett czy Eric Marienthal, ale także doskonaląc swe pianistyczne umiejętności w Nowym Jorku u Aarona Parksa, Johny’ego O’Neal’a, Aarona Goldberga i Kenny’ego Wernera. Estradowe doświadczenie i artystyczna charyzmę Kasia Pietrzko buduje uczestnicząc w licznych – często autorskich- projektach: wraz z własnym Trio wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu’2015, razem z kwintetem Stanisława Słowińskiego zdobyła Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Jazz Juniors’2015.Od 2017 roku artystka współtworzy warsztatową formację The Tony Williams Tribute, którego liderem jest wybitny perkusista Michał Miśkiewicz. Sporo koncertując współpracuje także z Henrykiem Miśkiewiczem, Mateuszem Smoczyńskim, Adamem Bałdychem. Pianistka chętnie zapraszana jest do współpracy z wybitnymi artystami, z którymi zrealizowała m.in. albumy „Zielnik Polski” – z Joanną Słowińską i Sinfoniettą Cracovią oraz debiutancki album „Stanisław Słowiński Quintet”. Swój pierwszy, autorski album „ Kasia Pietrzko Trio” zrealizowała w 2016 roku. W 2017 roku zrealizowała album „Forthright Stories”. Płyta ta przyniosła jej m.in. Nagrodę Mateusza przyznawaną przez radiową Trójkę oraz nagrodę Grand Prix Jazz Melomani, jak również nominację do Fryderyka. Od kilku lat pianistka, aranżerka i kompozytorka prowadzi aktywną działalność koncertową i fonograficzną współpracując z rodzimymi i zagranicznymi przedstawicielami sceny jazzowej. W 2020 roku pojawiła się druga płyta jej tria zatytułowana „Ephemeral Pleasures”. Rok 2021 obfitował w różne przedsięwzięcia, w tym właśnie koncert na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Chopin i jego Europa” w Warszawie, którego efektem jest płyta „Norwid” zrealizowana wraz z autorskim Trio oraz zaproszonymi artystami (Kasia Pietrzko – fortepian, kompozycje, wybór tekstów. Andrzej Święs – kontrabas, Piotr Budniak – perkusja oraz Maciej Kądziela – saksofon altowy i sopranowy oraz recytator Andrzej Chyra).

Jak pisze Tomasz Szachowski w otwierającym album komentarzu album „Norwid” ma „ szansę stać się dla wielu słuchaczy odkryciem albo nadzwyczajną przygodą w czasie i w przestrzeni. Rzadko sięgamy dziś po Norwida. Wydaje się z jednej strony staroświecki i nazbyt pretensjonalny, z drugiej po prostu mało zrozumiały (nawet wśród fachowców istnieją do dziś różnice zdań na temat tego „co poeta chciał przez to powiedzieć”!). A przecież pytania, które stawia, wizje, które roztacza, problemy, nad którymi się pochyla, są również udziałem naszego pokolenia. Spektakl koncertowy czy płyta dostarczają nowych wrażeń i nowych pokus, by po tę poezję sięgnąć na nowo, bez obciążeń i szkolnych uprzedzeń. Dwa odległe światy – polskiego romantyzmu i współczesnego jazzu, paradoksalnie tworzą zupełnie nową, fascynującą jakość”.

Szczegóły

Data:
23 marca
Godzina:
19:00 – 20:00
Koszt:
60zł
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
,

Miejsce wydarzenia

Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”
ul. Gagarina 37A
Toruń, kujawsko-pomorskie 87-100 Poland
+ Google Map
Phone
56 6112266
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia