Program w postaci ulotki: KLAMRA 2024

Pan Pstrong -Toruńska Grupa Improwizacyjna TERAZ

10 marca//godz. 21:00//TORUŃSKA GRUPA IMPROWIZACYJNA TERAZ//PAN PSTRONG
 
Występują: Małgorzata Drążek, Mateusz Świerski, Kornel Wawrzyniak, Filip Janików, Marcin Walentynowicz
 
premiera: 30 maja 2013
 
„Jaki teatr bym stworzył, gdybym mógł i chciał? Taki, do którego można by chodzić co wieczór, który nie znudziłby się nigdy, ponieważ nigdy nie byłoby wiadomo, co będzie grane i przez kogo. […] Nazwałbym to Teatrem Tremy, ponieważ trema byłaby jego czarem i jego tajemnicą – trema wykonawców i trema widzów. Wszyscy drżeliby: uda się czy nie? Co wieczór! Co wieczór!”
Andrzej Kijowski, „Teatr tremy”
 
„Impro” to forma teatralna, która pojawiła się w angielskim i amerykańskim teatrze w latach sześćdziesiątych XX wieku. Obecnie jest popularna na całym świecie. Opiera się na metodach pracy stworzonych przez Viole Spolin (szkoła amerykańska) i Keitha Johnstone’a (szkoła angielska). Polega na budowaniu przedstawienia teatralnego na oczach widza, wykorzystując miedzy innymi różne formy improwizacji, techniki i struktury narracyjne oraz formy pantomimiczne.
Spektakl Pan Pstrong, czyli pierwsza ryba w kosmosie Grupy Improwizacyjnej TERAZ opiera się na formacie „Cięcia” – najpopularniejszym i najbardziej podstawowym dla każdej długiej formy improwizowanej. Jest to historia tworzona na żywo, na podstawie sugestii publiczności, opiera się na luźnej improwizacji i żywym kontakcie z widzem. Składa się z otwarcia (historii opowiadanej po słowie na podstawie słowa-inspiracji), słowno-ruchowe preludium budowania żywej scenerii, pierwszej historii złożonej z krótkich scen, przejścia do drugiej scenerii i kolejnej historii oraz zamknięcia.
„(Toruńska) Grupa Improwizacji najlepiej czuje się jednak na scenie. W blasku nie najlepszych reflektorów i za trzeszczącymi mikrofonami. Próżno szukać afiszów ich przedstawień, jedyną drogą reklamy są media społecznościowe. „Teraz” występuje w klubach („Carpe Diem”, Klubie Muzycznym „Mocart”, pubie „Koniec Świata”, klubokawiarni „Kawalerka”), grywa w poniedziałki […].Schemat wieczorów jest bardzo podobny (i zarazem bardzo różny). Spektakle skomponowane są z cyklu gier improwizacyjnych, które zawsze inicjuje (i zawsze w nieprzewidywalny sposób) widownia”.
Bartłomiej Oleszek, Toruńskie impro, „Inter-” 2014, nr 1.
torunska_grupa_imporiwzacyjna
(Toruńska) Grupa Improwizacyjna TERAZ powstała w Toruniu, w grudniu 2012 roku. Od tego czasu w jej podstawowym składzie występują Małgorzata Drążek, Marcin Walentynowicz, Mateusz Świerski, Kornel Wawrzyniak, a w listopadzie 2013 roku do składu dołączył Piotr Pawłowski. Na początku działalności scenicznej inspirowali się głównie programem „Whose Line Is It Anyway?!”, dlatego w grze grupy można zobaczyć spore wpływy amerykańskiej szkoły „Impro”. TGI TERAZ ma za sobą występy na scenach w Toruniu, Bydgoszczy i Gdańsku.
 
Toruńska Grupa TERAZ bawi się sugestią widzów na zasadzie luźnych skojarzeń. Zabawa słowem jest cechą charakterystyczną ich przedstawień. Pięć zupełnie niezależnych umysłów stara się stworzyć spójną opowieść. Zupełnie nieprzewidywalny ciąg scen musi doprowadzić ich do puenty, którą jest nic innego, jak właśnie słowo, od którego wyszli. Nikt, nawet oni sami, nie wie jaką drogę będą musiały przebyć ich umysły, zanim dobrną do końca przedstawienia. Spektakl jest więc połączeniem absurdu, groteski i osobistej obserwacji otaczającej ich rzeczywistości. Celowo nie nazywają siebie teatrem. Widzą siebie bardziej jako scenarzystów, którzy zamiast notować swoje pomysły na kartkach notatników ogrywają wymyślone przez siebie historie tu i TERAZ.
Na XXII Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych Grupa Improwizacyjna TERAZ wystąpi po raz pierwszy. „Jeśli spektakle prezentowane na Klamrze są alternatywą dla teatru, to spektakl Grupy Improwizacyjnej TERAZ jest nie tylko alternatywą dla teatru czy kabaretu, ale jest nawet alternatywą dla samej improwizacji” – zapowiadają twórcy.
 
www.facebook.com/teraz