10 kwietnia (wtorek) / 21:00 / Nowa scena

MAGDALENA CIELECKA / MICHAŁ PEPOL / “Milczenie syren”

REŻYSERIA: Michał Pepol
SCENARIUSZ: Michał Pepol, według tekstu literackiego Franza Kafki „Milczenie syren”
OBSADA: Magdalena Cielecka, Michał Pepol
MUZYKA: Kaija Saariaho, Tomasz Sikorski, Jimi Hendrix, Franz Schubert, Philip Glass, Tim Buckley/Larry Beckett
REALIZACJA DŹWIĘKU I WIDEO: Robert Migas
PREMIERA: 9 czerwca 2018, Warszawa
 
Multimedialny spektakl muzyczny inspirowany nowelą Franza Kafki
 
Śpiew stanowi o sile syren, a praca z dźwiękiem pod ich urokiem to perwersyjne marzenie niejednego muzyka. Sam chciałbym posiąść syrenią moc i zawsze umieć uwodzić publiczność. Wymagałoby to jednak bezwarunkowego otwarcia się na ciemne strony własnej podświadomości. Spotkanie z syreną to spotkanie z sobą samym, z najbardziej czułym i delikatnym, a jednocześnie podlegającym autocenzurze fragmentem własnego, schowanego ja.
Niech więc to będzie koncert – wyzwolenie: z jarzma konwencji, gatunków, przyzwyczajeń czy oczekiwań. Niech to będzie koncert – hybryda, tak jak hybrydą jest syrena.
Patrzmy syrenie w oczy i słuchajmy jej. Słuchając jej, słuchajmy siebie. Dajmy się uwieść polifonii głosów człowieka, wiolonczel, mieszkańców oceanu. Niech Saariaho wciągnie w wir i rzuci urok, niech Kafka sprawi, iż syreny zamilkną, niech Sikorski zrekonstruuje ich melancholijną pieśń, niech Hendrix omami nas i wessie pod wodę, niech Schubert zmieni syrenie płeć, niech Glass skaże na dryfowanie, a Buckley niech udowodni, że nie przed syrenami nie da się uchronić.
Michał Pepol
Magdalena_Cielecka
 
Magdalena Cielecka - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Jeszcze w czasie studiów zadebiutowała na deskach Teatru Starego, z którym współpracowała przez kilka następnych lat. W 1999 roku dostała Nagrodę im. A. Zelwerowicza dla najlepszej aktorki sezonu aż za trzy role: tytułową w Iwonie, księżniczce Burgunda, Candy w Niezidentyfikowanych szczątkach ludzkich i Judytę w Księdzu Marku w Teatrze TV.
Od 1998 roku gra w teatrach warszawskich. Najczęściej występowała w Teatrze Rozmaitości, gdzie grała w spektaklach Grzegorza Jarzyny i Krzysztofa Warlikowskiego. Za rolę w Burzy otrzymała Feliksa Warszawskiego. Od 2008 roku jest aktorką Nowego Teatru. Można też ją oglądać w przedstawieniach teatrów: Imka i Och-Teatru.
W 1995 roku Magdalena Cielecka rozpoczęła swoja karierę filmową. Zagrała w filmie Pokuszenie. Za tę rolę otrzymała wiele prestiżowych nagród w Polsce i za granicą. Ogromną popularność zdobyła grając w takich filmach jak: Samotność w sieci, Zakochani czy Egoiści. Zagrała w wielu serialach telewizyjnych. W 2008 jako aktorka z filmu Katyń była obecna na festiwalu w Berlinie i na gali oscarowej.
 
Michał Pepol – Wiolonczelista, członek Royal String Quartet, twórca nieoczywistych konceptów muzyczno-teatralnych. Wraz z kwartetem intensywnie koncertuje w kraju i za granicą, występuje w ramach renomowanych festiwali. Jest współzałożycielem i współorganizatorem Festiwalu Kwartesencja, który stwarza miejsce nie tylko dla klasycznego repertuaru, ale także dla poszukiwań i eksperymentów z pogranicza wielu sztuk. Związany z prestiżową brytyjską wytwórnią Hyperion, dla której nagrał albumy z kompletem kwartetów Szymanowskiego, Góreckiego, Pendereckiego, Lutosławskiego, Szymańskiego i Mykietyna.
Od 2012 współpracuje z Nowym Teatrem w Warszawie (projekt Nowa Warszawa ze Stanisławą Celińską oraz spektakl Krzysztofa Warlikowskiego Francuzi).
W 2016 roku, we współpracy z artystą wizualnym Pawłem Bownikiem przygotował i wykonał swój pierwszy monodram muzyczny Dźwięk odnaleziony (Nowy Teatr, listopad 2016 r.). Milczenie Syren to drugi autorski koncept Michała Pepola, w którym w interesujący sposób poszerza on przestrzeń artystycznego przekazu, konstruując nieoczywiste dialogi pomiędzy wiolonczelą, głosem, ciałem, obrazem, multimediami i ciszą.