Lady WA-WA – Teatr ME/ST

14 marca//godz. 21:00 //Teatr ME/ST//Lady WA-WA

Inscenizacja: Duet  Artystyczny ME/ST – Magdalena Engelmajer i Szymon Turkieiwcz//Scenografia: Duet  Artystyczny ME/ST//Choreografia: Duet  Artystyczny ME/ST//Muzyka: Szymon Turkiewicz // Występuje: Magdalena Engelmajer

premiera: 24 listopada 2013

SONY DSC
Lady Wa-Wa to próba uchwycenia wielowymiarowości i różnorodności skomplikowanej natury kobiecej. Punktem wyjścia do stworzenia spektaklu, były wywiady z paniami, prowadzone na warszawskim Śródmieściu, ale także energia miasta, która bezpośrednio przekłada się na stan emocjonalny jego mieszkańców. Lady Wa-Wa to teatr jednej aktorki. Magdalena Engelmajer tworzy warstwę spektaklu ze słów, dźwięków oraz sytuacji, które poruszają różne tematy dotyczące kobiecej strony świata. Ważną rolę odgrywa tu ciało aktorki, jej fizyczność oraz muzyka, która wraz z odpowiednio przetworzonymi odgłosami tworzy unikalny, słowno-muzyczny mikrokosmos, wciągający widza swoją niejednoznaczną poetyką. Próby do monodramu Lady Wa-Wa były dla twórców ME/ST nowym wyzwaniem. Aby opisać subtelne stany emocjonalne, poruszyć często intymne tematy kobiece, artyści zgłębili historię światowej sztuki performatywnej, która komunikuje się z widzem poprzez różne formy wyrazu.
„Lady Wa-Wa” nabiera kształtów. Jaka będzie ostatecznie? Tego jeszcze nie wiem. Jestem już po wielu rozmowach z paniami, którym chciałam bardzo serdecznie podziękować za poświęcony mi czas. Obraz kobiety warszawskiego Śródmieścia maluje się wieloma barwami. Jednak mimo różnorodności Pań, z którym rozmawiam, dominuje stwierdzenie, że kobieta warszawskiego Śródmieścia jest: Zabiegana, Zapracowana i Zadbana. Trudno się nie zgodzić z tym określeniem, skoro większość kobiet na pytanie, czy zechciałyby ze mną chwilę porozmawiać, odpowiada: Przepraszam, ale nie mam czasu. Dopiero gdy przysiadam się do czytającej książkę lub zapatrzonej przed siebie pani (zwykle seniorki, ale nie zawsze), przychodzi czas na spokojną rozmowę.”
www.mestteatr.pl

W trakcie pracy nad projektem, twórcy inspirowali się techniką stosowaną przez kompozytorów muzycznych, zwaną „aleatoryzmem kontrolowanym”. Technika ta, wprowadza do dzieła muzycznego element przypadku, jednak pod ścisłą kontrolą kompozytora. Przeniesienie jej na grunt teatru, polega na łączeniu krótkich fragmentów złożonych ze słów, muzyki oraz dźwięków sonorystycznych, w jedną całość, która oscylując wokół tematu kobiecości, zaskakuje widzów nieprzewidywalnym połączeniem scen o skrajnym ładunku emocjonalnym.
Lady Wa-Wa jest zwieńczeniem projektu stypendialnego Miasta Stołecznego Warszawy, dzielnicy Śródmieście, który Magdalena Engelmajer realizowała przez cały rok 2013.
ME/ST to duet artystyczny Magdaleny Engelmajer i Szymona Turkiewicza. Rozpoczęli swoją współpracę w 2001 roku działając we Wrocławskim Teatrze Zakład Krawiecki, który od 2005 roku wspólnie prowadzili. W Zakładzie realizowali oryginalne projekty teatralne i okołoteatralne. W roku 2009 twórcy postanowili zakończyć działalność TZK i od tego czasu tworzą Duet Artystyczny ME/ST prezentując swoje spektakle w Pawilonie SARP w Pałacu Zamoyskich w Warszawie oraz współpracując, między innymi, z Teatrem Scena Współczesna. Jako teatr ME/ST twórcy wystawili w 2013 r. Stosunki Prawne S. Turkiewicza, Wspólną Sztukę – napisaną wraz z mieszkańcami ulicy Wspólnej w Warszawie oraz Lady Wa-Wa. Teatr duetu ME/ST to teatr żywy, wychodzący do widza i przyciągający jego uwagę przede wszystkim dzięki temu, że mówi współczesnym językiem o współczesnych problemach. Przyciągają różnorodną publiczność pod względem wieku i profesji. To spowodowało, że nigdy nie określają swojego odbiorcy, nie klasyfikują go.
Szymon Turkiewicz pisze, reżyseruje, komponuje muzykę. Magdalena Engelmajer gra w spektaklach, tworzy scenografię i kostiumy, koordynuje działania artystyczne, promocyjne i społecznościowe. Magdalena Engelmajer jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (wydział zamiejscowy we Wrocławiu). Przygotowała wiele ról, z których każda wymagała dużej dyscypliny oraz pełnego zaangażowania w całą strukturę spektaklu. Jest laureatką nagród na festiwalach w Polsce i za granicą. W 2007 roku została całoroczną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Widzowie przychodzą na nasze spektakle – mówi aktorka – i analizują coś, w czym tkwią na co dzień, tyle że my dajemy im szansę na teatralne wrażenia z dawką refleksji, która ich wzbogaca, bo pozwala spojrzeć na problem z innej strony”.
Szymon Turkiewicz – reżyser, kompozytor, dramaturg. Twórca wizerunku Teatru Zakład Krawiecki, który pod jego kierownictwem przekształcił się z amatorskiego teatru studenckiego w profesjonalny teatr nieinstytucjonalny. Spektakle w jego reżyserii były grane w Berlinie, Dusseldorfie oraz Salerno. Turkiewicz poza reżyserią, zajmuje się także pisaniem sztuk teatralnych. Tematy jakie porusza są zgodne z jego ogólną ideą teatralną „Tu i teraz”. „Nasz teatr – mówi reżyser – czerpie z tego, co tu i teraz. Jesteśmy wnikliwymi obserwatorami otaczającej nas rzeczywistości. Hasło „Tu i teraz” od zawsze wytyczało kierunek naszej drogi artystycznej. Chcemy mówić do ludzi, wśród których żyjemy i rozmawiać z nimi poprzez teatr”. Turkiewicz czerpie ze świata realnego i wirtualnego, który z kolei w jego twórczości staje się metaforą świata pozaziemskiego. Elementy metafizyczne w jego twórczości sprawiają, że przedstawiane sytuacje wzbogacają się o cechy dualistyczne. Jego bohaterowie to przedstawiciele pewnych zachowań oraz cech ludzkich. To ponadczasowe wzorce osobowe, które dzięki swoim uniwersalnym postawom, pozwalają widzowi w łatwy sposób utożsamić się z nimi.
Duet ME/ST debiutuje na Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych Klamra.
www.mestteatr.pl
Duet ME/ST debiutuje na Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych Klamra.