Program w postaci ulotki: KLAMRA 2024

Komuna Warszawa

9 kwietnia (wtorek) / 19:00
"7 pieśni o awangardzie"

REŻYSERIA: Grzegorz Laszuk
CHOREOGRAFIA: Weronika Pelczyńska
SCENARIUSZ: Grzegorz Laszuk
OBSADA: Joanna Halszka Sokołowska, Anna Wojnarowska, Łukasz Wójcicki, Vera Popova, Grzegorz Laszuk, Bartek Rączkowski
MUZYKA: Bartek Rączkowski
PREMIERA: 14 listopada 2017, Warszawa
 
Komuna Warszawa została założona w 1989 przez Grzegorza Laszuka jako Komuna Otwock. Pod obecną nazwą funkcjonuje od listopada 2009 roku. Spektakle teatralne stanowią tylko część aktywności Komuny Warszawa, która od 1994 roku funkcjonuje jako stowarzyszenie działające w dziedzinie kultury i sztuki, edukacji, ochrony środowiska, ochrony praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także aktywizowania społeczności. Poza tworzeniem spektakli, happeningów i akcji o charakterze performance'ów, grupa zajmuje się również kampaniami społecznymi i ekologicznymi, organizuje warsztaty, koncerty, wystawy, wykłady, a także prowadzi działalność wydawniczą. Jest uznawana za jedną z najbardziej radykalnych grup polskiego teatralnego offu.
Komuna Warszawa tworzy spektakle, eksperymentując na styku sztuk performatywnych, wideoinstalacji i muzyki. Opiera się na autorskich tekstach, sięga po tematy polityczne i społeczne, nieustannie poszukuje nowych form i środków wyrazu. Spektakle Komuny były prezentowane w wielu znaczących ośrodkach kultury i na festiwalach, m.in. w HAU w Berlinie, w La Mama w Nowym Jorku, 104Centquatre Paryżu, na SPIELART w Monachium, euro-scene w Lipsku, Fringe w Edynburgu, Złotej Masce w Moskwie, a także w Tbilisi, Kijowie czy Teheranie oraz w wielu miastach w kraju. Komuna Warszawa prowadzi także dom produkcyjny, tworzony we współpracy z kuratorami. To miejsce spotkania różnych światów, gdzie produkuje się zarówno przedstawienia artystów z mainstreamu (Grzegorz Jarzyna, Monika Strzępka i Paweł Demirski, Michał Borczuch, Markus Öhrn), jak i wschodzących gwiazd polskiej sceny tanecznej i performatywnej (Marta Ziółek, Paweł Sakowicz, Iza Szostak, Ania Nowak, Cezary Tomaszewski).
Komuna Warszawa współpracuje z kuratorami performatywnymi i muzycznymi, tworząc z nimi długofalowe projekty poświęcone wybranemu zagadnieniu, takie jak My, mieszczanie, Przyszłość czy obecnie realizowany Przed wojną. Wojna. Po wojnie i planowany Musicale. Musicale.
7 pieśni o awangardzie to wspólny projekt Komuny Warszawa i Instytutu Teatralnego. Twórcy powracają do estetyki scenicznej i manifestów z lat 20. To swoista elegia, ale i hymn na cześć awangardy. W rekonstrukcjach teatralnych scenografii XX wieku i postulatach artystów z tamtych lat twórcy szukają odpowiedzi na pytanie, czym była awangarda. Komuna Warszawa dokonuje symbolicznej rekonstrukcji scenografii spektakli teatralnych z lat 20. Powidoki estetyki scenicznej tamtych lat pozwolą przywołać idee pierwszej teatralnej awangardy: postulaty nowego aktorstwa, zaangażowania politycznego, burzenia czwartej
ściany. Twórcy zastanawiają się nad pojęciem awangardy, nad obecną wartością awangardy – czy jej duch jest nieustannie aktualny?
teatr-komuna-warszawa