Program w postaci ulotki: KLAMRA 2024

Jana Shostak/Teatr Komuna Warszawa / „Stan wyjątkowy albo Krzykucha”

3 kwietnia (niedziela) / 21:00
"Stan wyjątkowy albo Krzykucha"

Twórcy: Jana Shostak / Teatr Komuna Warszawa

reżyseria: Jana Shostak
muzyka: Tymon Bryndal
scenariusz: Jana Shostak współpraca Jakub Jasiukiewicz, Agnieszka Matan, Marta Iwaszkiewicz, Uladzimir Hramovich, Lesia Pcholka
obsada: Jana Shostak

Wielojęzyczna, czarna komedia improwizowana z dokumentalnym rdzeniem.
Trwająca od sierpnia 2020 roku białoruska rewolucja rzadko jest tematem żartów. Szczególnie represjonowanym uczestniczkom i uczestnikom nie jest do śmiechu. Sama będąc Białoruską, która jedną nogą wdepnęła w antyłukaszeńskie protesty, a drugą w organizacje pomocy humanitarnej dla prześladowanych, częściej mam łzy w oczach, niż uśmiech na ustach. Wewnętrzna perspektywa powoduje jednak, że używam satyry i czarnego humoru aby się zdystansować i ulżyć sobie i towarzyszkom w tej surrealistycznej sytuacji. Przy okazji móc przybliżyć i opisać w szczegółach nieznaną codzienność aktywistki.
Z perspektywy pełnej sprzeczności, jak mój kraj; feministyczno-konserwatywnej, chrześcijańsko-antykościelnej, lewacko-solidarnościowej.
W swojej artystycznej naiwności wymyśliłam, że dla upchania tego kulturowego eklektyzmu w wydarzeniu performatywnym będzie stand-up. Równie bliski i adekwatny do obecnej sytuacji jak wąsy baćki na twarzy Niny Bagińskiej. Ocierałam się już o tę formułę w przeszłości, biegając w stroju messengerki poważnych debatach o przyszłości kultury, performując dziadka mroza w ośrodkach dla nowaków, czy występując jako kandydatka na miss w czasie własnych i cudzych wernisaży wystaw.

Jana Shostak to polsko – białoruska artystka i  aktywistka. Realistka, która żąda niemożliwego. Na co dzień używa feminatywów. Wierzy w skuteczność sztuki, solidarność, siłę współpracy w kulturze. Doktorantka na UAP. Od 2016 roku świadomie używa mediów masowego przekazu jako platformy do rozpowszechnienia swoich działań ze sfery sztuki/aktywizmu. Codziennie o 18:00 (do końca rewolucji i o jeden dzień dłużej) współtworzy pomnik czasowy minuta krzyku dla Białorusi. Współreżyserka filmu „Miss Polonii” (prod. WFDiF, współreż.Jakub Jasiukiewicz). Reprezentuje obywatelską inicjatywę wsparcia osób zmuszonych do ucieczki z Białorusi nowaczek/ów „Partyzanka”. Jana Shostak została w 2021 roku nagrodzona Paszportem „Polityki” w kategorii sztuki wizualne za „perfekcyjne łączenie sztuki i społecznego aktywizmu. Za projekty poświęcone pedofilii w Kościele czy sytuacji imigrantów. Za najbardziej doniosły głos i najbardziej symboliczny dekolt w polskiej sztuce”.

Spektakl „Krzykucha. Stand Up (For Your Rights) Comedy” Jany Shostak zrealizowany został w ramach programu rezydencyjnego HUB Kultury KW, którego hasłem przewodnim w tym sezonie jest „Hello Darkness My Old Friend”. Kuratorem roku jest szwedzki reżyser Markus Öhrn.

Jana Shostak KOMUNA WARSZAWA _fotPatMicObraz1

Premiera: 14 września 2021, Warszawa