Program w postaci ulotki: KLAMRA 2024

DO (droga)

19 marca (czwartek)//godz. 21:00

Grupa KIJO//DO (droga)

Choreografia/taniec: Michał Ratajski i Adrian Bartczak
Kostiumy: Zuzanna Markiewicz
Muzyka: Kenji Kawai "Ghost in the Shell" (soundtrack remix)
Premiera: 7 stycznia 2012
 
foto Mariusz Marciniak - DO 1 - 300
 
Pojęcie drogi, jej wielowymiarowość, dystans, czas, przebieg, dotyczy także ludzkiego umysłu. W jego zakamarkach toczą się zmagania, które niełatwo sobie uświadomić, a co dopiero kusić się o ich pełne zrozumienie… Zawiła natura ludzka pełna jest skrajnych doświadczeń, szukania równowagi i procesu akceptacji. Potrafi zaprowadzić człowieka w zupełnie nieznane rejony świadomości. Jednak sama chęć, gotowość i determinacja do osiągnięcia celu wydaje się niczym w porównaniu do wartości, jaką niesie pokonanie samej drogi.
 
Inspiracją do stworzenia spektaklu stały się sztuki walki. Pomysł wziął się z połączenia tematu używek oraz dążenia do zaspokajania swojego nałogu i tematu kodeksu bushido. Nie chodziło o nałóg sam w sobie, czy jest zły czy dobry, tylko o chęć jego zaspokojenia. W procesie pracy najważniejszy stal się dla nas temat drogi do celu. Drogi mężczyzny, tancerza, wojownika. Jednak nie sam cel stał się tu najważniejszy, lecz to co niesie ze sobą droga i doświadczenia których nabywamy – samodoskonalenie, samotność w tym. Pomysł na aktualne zakończenie spektaklu pojawił się po 2 latach od dnia premiery, oznacza to że nie interesuje nas odtwarzanie spektakli tylko ciągłe poszukiwanie.
 
www.kijogroup.com 
www.vimeo.com/kijo
 
KIJO – platforma stanowiąca przestrzeń dla spotkania, wymiany doświadczeń, współpracy i działania. W procesie współ/tworzenia poszukuje rozwiązań na gruncie improwizacji, kontakt improwizacji, tańca współczesnego, teatru fizycznego, podstaw sztuk walki i szeroko pojętego ruchu. Wynika to z różnorodnych doświadczeń scenicznych i specjalizacji członków zespołu. Każdy wnosi do Grupy coś unikatowego, a wspólny mianownik działań zawsze stanowi ruch. Za punkt wyjścia do kreowania i odkrywania KIJO obiera przede wszystkim ciekawość. Równie ważne w naszej pracy jest spotkanie w procesie tworzenia.
 
Grupa KIJO zrealizowała do tej pory spektakle: MIOKLONIIS (2011 r.), DO (2012 r.), Wszystko to, z czym się (nie) urodziliśmy (2013 r.), Umrzeć w Atenach (2013 r.), Do Witolda (2013 r.), Spokojnie… inni mają gorzej (2014 r.), Gwiezdne Potyczki (2014 r.); realizacje wideo tańca: WindFall (2011 r.), Uwolnić Motyla (2012 r.), AEGIS (2012 r.), ribcage (2012 r.), TRESS (2014 r.) oraz performanse w przestrzeni miejskiej: Człowiek z betonu (2011, 2012 r.), Z rzeki powstałaś (2013 r.), Nie jesteś ślepy (2013 r.). KIJO organizuje także FRU Festiwal – Polski Festiwal Kontakt Improwizacji.

 

Michał Ratajski – założyciel Grupy i Fundacji KIJO.  Performer, tancerz, choreograf, pasjonat tradycyjnych form sztuk walki i kontakt improwizacji, dyplomowany instruktor tańca współczesnego, stypendysta Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu. Uczestnik międzynarodowej wymiany nauczycieli ECITE. Organizator FRU Festival w Łodzi. Na co dzień związany z Łodzią, czynnie uczestniczy w licznych szkoleniach i festiwalach międzynarodowych, uczy się ucząc.
 
Adrian Bartczak –  przygodę z tańcem rozpoczął od tańca towarzyskiego. Zdobył najwyższą klasę taneczną, „S” w obydwu stylach, zarówno standardowym, jaki latynoamerykańskim. Może pochwalić się trzykrotnym mistrzostwem Polski, kilkukrotnym reprezentowaniu naszego kraju na mistrzostwach świata. Obecnie jego głównym stylem jest taniec współczesny. Występował zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Jest nauczycielem tańca współczesnego, oraz należy do Grupy KIJO, którą współtworzy. Współpracuje również z Teatrem Chorea.
 
Grupa KIJO debiutuje na Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych. Jednak związani z zespołem twórcy (Małgorzata Lipczyńska i Adrian Bartczak) wystąpili wraz z Teatrem Chorea w spektaklu Muzg pokazanym na Klamrze ‘2014.

www.kijogroup.com