Program w postaci ulotki: KLAMRA 2024

Baśnie z mchu i liszaja

DUŻA SCENA

15 marca (niedziela)//godz. 19:00

BZDYL&KOCHANOWSKI//Baśnie z mchu i liszaja

Reżyseria, dramaturgia, scenografia, choreografia, muzyka i wykonanie: Jan Kochanowski i Leszek Bzdyl
Produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej „Scena Robocza”
Premiera: 13 marca 2014 r.
 
Zdj. M. Zakrzewski Baśnie.. (4)
Kochanowski i Bzdyl, twórcy teatrów Cinema i Dada von Bzdulöw, spotykają się pod auspicjami popularnego słowa „mix”, zdecydowanie rezygnując jednak z przedrostka „re”. Bazując na jednym z dzieł włoskiego fantasty, Italo Calvino, postanawiają opowiedzieć wszystko, co tylko da się opowiedzieć, dając jednocześnie szansę, żeby opowiedziało się to coś, czego opowiedzieć się nie da. W dziele twórców, Kochanowskiego i Bzdyla, role główne będą przynależne zapodzianym co nieco ciałom i myślom krążącym po niezidentyfikowanych trajektoriach.
 
W ich lekkiej i zabawnej interpretacji widać poszukiwanie esencji baśni, sposobu jej opowiedzenia. Szukają pojęć i motywów, jednocześnie uciekając od sztampowego przedstawienia narracji. Bzdyl i Kochanowski opowiadają na różne sposoby. Opowiadają drobnymi ruchami, spojrzeniami, przy herbatce. Opowiadają tańcząc. Opowiadają rysując. Przede wszystkim widać między nimi przyjacielską nić porozumienia. Nawet jeśli w danym momencie odgrywają bohaterów pozostających ze sobą w konflikcie, czujemy że jednocześnie są dwójką kumpli, którzy po prostu opowiadają historię. Mamy wrażenie, że jest to bajka opowiedziana z przymrużeniem oka, nawet nie tyle do widowni, ale do samych siebie. Tworzą zabawną, często zabarwioną absurdem parę bohaterów, są niczym Żwirek z Muchomorkiem, do których nawiązują tytułem.
Katarzyna Sałacińska, www.kultura.poznan.pl
Spektakl przeznaczony dla widzów powyżej 16 roku życia.
 
Leszek Bzdyl − tancerz, aktor, choreograf, reżyser, założyciel i dyrektor artystyczny Teatru Dada von Bzdülöw, który założył z Katarzyną Chmielewską w 1993 roku. Na zawodowej scenie teatralnej jest aktywny od 1987 roku. Jest autorem choreografii dla ponad 50 przedstawień dramatycznych. Od 1990 twórca prowadzi warsztaty teatralne i lekcje tańca w całej Polsce oraz za granicą w takich krajach, jak: Czechy, Francja, Finlandia, Niemcy, Szwecja, Wielka, USA, Zimbabwe.
 
Leszek Bzdyl jest laureatem nagrody publiczności na Klamrze ’2012 za spektakl Teatru Dada von Bzdülöw Caffè latte, z muzyką duetu SzaZa (Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki). Ponadto w 2002 roku zaprezentował spektakl Uff…!!! (we współpracy z Aurorą Lubos) poruszający kwestę rozpadu związku kobiety i mężczyzny. Trzy lata później przygotował Kilka błyskotliwych spostrzeżeń (a la Gombrowicz) (wraz z Katarzyną Chmielewską i Rafałem Dziemidokiem), które były krytyczną wypowiedzią na temat statusu autora Ślubu w polskiej kulturze. Na Klamrze ’2008 wystawił inspirowany koraniczną wizją raju spektakl Eden (wspólnie z Katarzyną Chmielewską, Julią Mach, Anną Steller, Urszulą Wróbel, Filipem Szatarskim). Dada von Bzdülöw po raz ostatni na Klamrze gościł w 2013 roku – wówczas duet Bzdyl – Chmielewska pokazał Duety nieistniejące.

 

Jan Kochanowski – aktor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu na Wydziale Aktorskim. W latach 1990-1992 pracował w Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze. Jeden z założycieli Teatru Cinema, od 1992 roku w podstawowym składzie aktorskim zespołu. Bierze udział we wszystkich spektaklach, projektach międzynarodowych i realizacjach telewizyjnych Teatru Cinema. Laureat: „Brązowej Iglicy” (1992 r.), „Srebrnego Kluczyka” (2000 r.), a także Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Eksperymentalnych w Kairze za najlepszą pracę zespołową w spektaklu Dong (2000 r.). Współpracuje z wrocławskim Współczesnym Teatrem Pantomimy i Teatrem Formy. Prowadzi warsztaty teatralne z pantomimy i ruchu scenicznego w kraju i za granicą.
 
Jan Kochanowski wystąpił na Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych w spektaklu Pandora Teatru Formy – przedstawieniu wyróżnionym nagrodą publiczności na Klamrze ‘2013. Wraz z Teatrem Cinema zagrał także w spektaklach: Nie mówię tu o miłości (Klamra '1998), Miałem taki sen (Klamra '2002), Albert Lux (Klamra '2004) i Hotel Dieu (Klamra ‘2011).