TEATR ZIELONE SŁOŃCE / Wyrywacz serc

scenografia: Tomasz Frąszczak, Kamil Katolik, Bartosz Socha
choreografia: Artur Fredyk
obsada: Tomasz Frąszczak, Kamil Katolik, Bartosz Socha

„Wyrywacz serc” opowiada w przewrotny sposób o naturze ludzkiej, o słabościach i mocnych stronach, o miłości i strachu, manipulacji i dążeniu do wolności. Fabuła przedstawia bezcelową wędrówkę psychiatry Zmara, który przybywa do niewielkiej wsi położonej nad Czerwonym Strumieniem. Tam napotyka mieszkańców i ich dziwny świat, gdzie wszystkie wartości są odwrócone i pokazane w krzywym zwierciadle.

Stylistyka spektaklu osadzona została w teatrze lalki i przedmiotu. Metaforyczne zderzenie światów budowane jest poprzez warstwę lalkową. To, co niemożliwe dla człowieka, może być wykonane przez lalkę. Nowe życie, nowe zasady. Tu zaczyna się przestrzeń formy, która zaczyna znacząco wpływać na otoczenie. Lalka matka, pół lalka służącej, do tego animowana na kamieniu Gloria, para-ludzki Zmar, odczłowieczony proboszcz, maskowy i groteskowy diabeł, wszystko przedzielone jazzową muzyką lat 50 i współczesną muzyką elektroniczną.

Symbolika, prostota i absurd zaskakują spójnością z tekstem. Oto świat, powstały w głowie pisarza lat 50-tych, połączony ze współczesną myślą i techniką. Wypełniony intensywnymi kolorami emocji obraz przeraża zaskakująco spójną wizją naszego świata w przyszłości.

Stowarzyszenie Promocji Kultury Zielone Słońce jest or­ganizacją pozarządową działającą w re­gionie Zagłębia Dąbrowskiego i województwa śląskiego. Swoją ak­tywność koncentruje wokół różnych dziedzin sztuki: teatru, plastyki, muzyki, filmu, literatury. Oprócz tworzenia spektakli grupa organizuje również warsztaty teatralne dla przedszkola­ków, dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych, a także dla kadry nauczycielskiej. W zespole znajdują się arty­ści (m.in. reżyser teatralny, aktorzy lalkarze, muzycy, plastycy, fotograf ), a także psycholog, polonista, socjolog, nauczyciel akademicki, animator kultury, kulturoznawca. Stowarzyszeniem kierują aktualnie: Kamil Katolik i Karol Kojkoł – absolwenci Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Lalkarskim w Bia­łymstoku, aktorzy Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie i instruk­torzy teatralni. Wśród zrealizowanych spektakli znalazły się: Pan Kuleczka – spektakl dla maluchów i przedszkolaków, stworzony na pod­stawie popularnej serii książek autorstwa Wojciecha Widłaka; Wunschpunsch według Michaela Endego oraz Święci osiedlowi na kanwie Żywotów świętych osiedlowych Lidii Amejko.

wyrywacz serc -36wyrywacz serc -31wyrywacz serc -30

Premiera: 14 października 2022, Kraków