Program w postaci ulotki: KLAMRA 2024

Fundacja BANINA

4 października (niedziela) / 21:00
"Dworzec"

REŻYSERIA: Bartłomiej Miernik
SCENARIUSZ: Marta Fortowska
OPIEKA MERYTORYCZNA: dr Marta Pietrusińska
CHOREOGRAFIA: Marta Łozińska
OBSADA: Dima Cherkaskyi, Maria Łozińska, Joanna Olejniczak, Aga Reimus-Knezevic, Malwina Świstoń
 
PREMIERA: 12 grudnia 2020, Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu
 
Fundacja Banina została założona w 2017 roku w Lublinie. Zajmuje się nowoczesną edukacją poprzez teatr, a skupieni w niej pedagodzy teatru pracują głównie z młodzieżą w szkołach, zapraszając do rozmów na tematy trudne, istotne, rezonujące społecznie. Spektakle pt. Kolorowa, czyli biało-czerwona czy Marzenie Nataszydopełniają rozmowy z widzami prowadzone przez pedagogów. Swoje spektakle prezentują również na festiwalach teatralnych (Malta 2018, Kontrapunkt 2018, Pol'and'Rock Festival 2018), filmowych, w teatrach, na uniwersytetach. Prócz przedstawień edukacyjnych prezentują spektakle skierowane do widzów dorosłych, jak Cudzołożnice na podstawie prozy Jerzego Pilcha i Bień 1920 – spektakl antywojenny na podstawie listów z frontu. Fundacja podejmuje także próbę integracji młodzieży polskiej z młodymi imigrantami z Ukrainy, czego .
W czasach, gdy własny dom stał się wartością nie do przecenienia, a państwa mówiły swoim obywatelom „zostań w domu”, zwłaszcza w tych czasach, musimy pamiętać o ludziach, którzy takiego schronienia nie mają. W związku z tym zdecydowaliśmy się przedstawić losy uchodźców przetrzymywanych na granicy Brześć/Terespol szerszej publiczności.
Spektakl „Dworzec” opowiada o losach uchodźczej rodziny, która przed prześladowaniami ucieka do Polski. Bohaterowie spektaklu zostają jednak bezprawnie zatrzymani na przejściu granicznym Brześć/Terespol i są zmuszeni do koczowania na dworcu w Brześciu w nadziei na szansę legalnego przedostania się do naszego kraju. To temat poruszany w Polsce zwykle
w kontekście Bliskiego Wschodu i wojny w Syrii. Zapomina się jednak o uchodźcach zdecydowanie nam bliższych, koczujących miesiącami na polsko-białoruskim przejściu granicznym. Ich życiorysy na zawsze naznaczone są przez konieczność opuszczenia własnego kraju, porzucenia domu, dobytku i dotychczasowego życia. Ofiary prześladowań są dodatkowo krzywdzone przez służby graniczne, które postępują w sposób urągający godności i niezgodny z prawem. Polskie służby graniczne nie realizują swojego ustawowego obowiązku,
a w konsekwencji łamią prawa uchodźcze. Jednak nasz własny kryzys humanitarny na granicy z Białorusią nie przebija się do świadomości społecznej. Nie przeczytamy o nim na pierwszych stronach gazet.
Między innymi z tego względu prezentujemy widzom spektakl o tych, którzy zostali zmuszeni do ucieczki z własnego domu. W czasach powrotu do izolacjonizmu chcemy pokazać Polakom, jak ich zamknięte dla „obcych” państwo traktuje osoby w tragicznej sytuacji. Przedstawimy losy tych, dla których zamknięte granice są stałym problemem, nie tylko w szokującej rzeczywistości pandemii. Liczymy, że pomoże to zrozumieć, że uchodźcy to zwykli ludzie, którzy nie z własnej woli znaleźli się w nietypowym, trudnym położeniu.
Partnerami spektaklu „Dworzec” są Stowarzyszenie Interwencji Prawnej oraz Dom Otwarty.
Premiera spektaklu zostanie zrealizowana w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu w ramach konkursu OFF: PREMIERY/PREZENTACJE 2020. Spektakl został zaproszony na Pol’and’Rock Festival 2021.