Program w postaci ulotki: KLAMRA 2024

GRUPA TERAZ I DWAJ PANOWIE – „Herman”

23 marca (czwartek) // godz 21:00
 
GRUPA TERAZ I DWAJ PANOWIE // "Herman"
 
WYSTĘPUJĄ: Joanna Fujarska, Tomasz Nowak, Piotr Pawłowski, Robert Rychlicki-Gąsowski, Mateusz Świerski, Marcin Walentynowicz, Wiktor Walentynowicz, Kornel Wawrzyniak
 
Artyści o spektaklu:
Poznajcie Hermana tak, jak i my go poznaliśmy. Przywitał się, po czym wyjaśnił nam, że jego imię po hiszpańsku to Armando. Wygłosił monolog, który zainspirował nas do działania. Taki to z niego Niemiec z latynoską duszą.
 
Artyści o sobie:
Pewnego wieczora marznący w pubie jegomoście spontanicznie wskoczyli na scenę i tak trwa to do dziś. Przez cztery lata działalności zdążyli poznać się na wskroś, płakać po rozstaniach i cieszyć się z nowych nabytków. W pocie czoła szlifowali warsztat improwizatorski, ćwicząc się zarówno w krótkich, jak i w długich formach impro. Nauczyli się słuchać, patrzeć, mówić, chodzić, gestykulować i wyrażać emocje. Następnie nadludzkim wysiłkiem zdołali opanować sztukę wykonywania tych wszystkich czynności jednocześnie.
 
Toruńska Grupa Improwizacyjna „Teraz” (obecnie Grupa Teraz) powstała w Toruniu, w grudniu 2012 roku. Pierwszy skład zespołu tworzyli: Małgorzata Drążek, Marcin Walentynowicz, Mateusz Świerski, Kornel Wawrzyniak, a w listopadzie 2013 roku do składu dołączył Piotr Pawłowski. Na początku działalności scenicznej inspirowali się głównie programem „Whose Line Is It Anyway?!”, dlatego w grze grupy można zobaczyć spore wpływy amerykańskiej szkoły „Impro”. Toruńska Grupa „Teraz” bawi się sugestią widzów na zasadzie luźnych skojarzeń. Zabawa słowem jest cechą charakterystyczną ich przedstawień. Zupełnie nieprzewidywalny ciąg scen musi doprowadzić ich do puenty, którą jest nic innego, jak właśnie słowo, od którego wyszli. Spektakl jest więc połączeniem absurdu, groteski i osobistej obserwacji otaczającej ich rzeczywistości.
Impro” to forma teatralna, która pojawiła się w angielskim i amerykańskim teatrze w latach 60. XX wieku. Obecnie jest popularna na całym świecie. Opiera się na metodach pracy stworzonych przez Viole Spolin (szkoła amerykańska) i Keitha Johnstone’a (szkoła angielska). Polega na budowaniu przedstawienia teatralnego na oczach widza, wykorzystując miedzy innymi różne formy improwizacji, techniki i struktury narracyjne oraz formy pantomimiczne.
 
Na Klamrze TGI „Teraz” wystąpiła po raz pierwszy w 2014 r. Spektakl Pan Pstrong, czyli pierwsza ryba w kosmosie opierał się na formacie „Cięcia” – najpopularniejszym i najbardziej podstawowym dla każdej długiej formy improwizowanej. W 2015 r. twórcy wystąpili z Ewą Czernowicz w spektaklu „Jednoślady”. Oprócz tego zespół regularnie gra przed toruńską publicznością, konsekwentnie rozszerzając swoją ofertę o nowe formaty.

 

www.facebook.com/teraz