Program w postaci ulotki: KLAMRA 2024

Teatr Gdynia Główna – Teatr Stajnia Pegaza – „Burmistrz”

20 marca (poniedziałek)//godz. 19:00

 
Teatr GDYNIA GŁÓWNA // Teatr Stajnia Pegaza – „Burmistrz”
 
 
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Ewa Ignaczak
AUTOR: Małgorzata Sikorska-Miszczuk
ŚWIATŁO: Marzena Chojnowska
OPRACOWANIE MUZYCZNE: zespół
OBSADA: Ida Bocian, Małgorzata Polakowska, Marek Sadowski, Radosław Smużny, Błażej Tachasiuk
PREMIERA: 3 lutego 2017
 
Burmistrz” to opowieść o szarym polskim miasteczku, w którym – pod ojcowską władzą tytułowego Burmistrza – żyją szarzy mieszkańcy. Wszyscy z nich to lokalni patrioci. Kochają ojczyznę, postawili pomnik wyłożony szlachetnymi kamieniami i mają swojego Niemca pokutnika, na którym mszczą się za krzywdy ojców. Któregoś dnia na miasteczko spada nagle wywiedziona z przeszłości Prawda. Społeczność, która dawno odwróciła się od „tamtych czasów”, nie jest gotowa na weryfikację trudnej przeszłości. Za wszelką cenę chce uciec przed bolesną Prawdą. Tym spektaklem Ewa Ignaczak świętuje 35-lecie pracy artystycznej.
 
Z recenzji:
Groteskowa konwencja czyni trudny temat zagłady Żydów łatwiejszym w odbiorze, uniwersalizuje problem, jednak niczego mu nie ujmując. Niewielki dystans, jaki dzieli widzów od aktorów, sprawia, że sami stajemy się elementem spektaklu – mieszkańcami scenicznego miasteczka. Dzięki temu historia zyskuje nowy wymiar – jest bardziej współczesna, niż można by sądzić.
Weronika Seroka, teatrdlawas.pl
 
 
Reżyserka z największą uwagą przygląda się mechanizmom wypierania prawdy, trudnościom w mówieniu i godzeniu się z niewygodnymi faktami z przeszłości i agresji, którą wywołuje próba ich odkrycia przez postronnych. Dlatego Burmistrz Teatru Gdynia Główna jest o czymś więcej niż okrutnie brutalna, opisana w tekście i przedstawiona w spektaklu śmierć żydowskich mieszkańców miasta z rąk Polaków. To próba przyjrzenia się tematom tabu, kwestiom wstydliwym, pomijanym w codziennej konwersacji, które niczym niezabliźnione rany, potrafią dać o sobie znać w najmniej spodziewanej chwili.
Łukasz Rudziński, trojmiasto.pl
 
Teatr Gdynia Główna to powstałe w 2014 r. miejsce rozwoju twórczego, mieszczące się w podziemiach Dworca Głównego PKP w Gdyni. Na interdyscyplinarny przystanek artystyczny składają się: Teatr Gdynia Główna, Pęd Sztuki. Galeria, Poczekalnia Idei. Realizują one trzy główne nurty naszej działalności: artystyczną – kreację teatralną oraz organizację wydarzeń artystycznych, edukacyjno-animacyjną – projekty upowszechniające sztukę teatru oraz przygotowujące nowych odbiorców tej dziedziny oraz społeczną – działania wspierające kompetencje organizacji kulturalnych, artystów indywidualnych i nieformalnych grup twórczych w pozyskiwaniu środków finansowych, a także integrujących gdyńskie środowisko twórcze. Teatr Gdynia Główna pokazuje swoje spektakle nie tylko w siedzibie, ale również wychodzi z nimi w miejsca nieteatralne, w przestrzeń miasta. W repertuarze teatru są zarówno przedstawienia dla dorosłych, jak i dla dzieci.
 
Teatr Stajnia Pegaza rozpoczął działalność w 1981 roku w Gdańsku z inicjatywy Ewy Ignaczak, która przez ponad trzydzieści lat jest jego spiritus movens. Teatr ma w dorobku kilkadziesiąt spektakli, w tym większość nagrodzonych na najważniejszych festiwalach teatru alternatywnego. Formuła Stajni, rozpoznawalna dla bywalców teatralnych, pozostaje niezmienna, a jej podstawowymi zasadami są: precyzja, rytm, oszczędność i skupienie.
Rok 1987 był dla teatru przełomowym, gdyż przeniósł się do Sopotu i rozpoczął pracę studyjną, która umożliwiła wypracowanie charakterystycznego warsztatu aktorskiego oraz formuły spektakli. Ewa Ignaczak sięga zazwyczaj po arcydzieła literatury, autorów takich jak: Dostojewski, Mann, Grass, Kafka, Lagerkvist, ale traktuje je jedynie jako inspirację. Podczas długiej pracy koncepcyjnej, w którą zaangażowani są także aktorzy, rodzą się spektakle skupione, esencjonalne. W taki sposób powstał m. in. „Bobok” wg F. Dostojewskiego, „Kicz” wg „Karła P”. Lagerkvista czy „Oskar-zm” wg „Blaszanego bębenka” G. Grassa, za który zespół otrzymał najważniejsze nagrody teatru niezależnego w Polsce. W 1996 roku Ewa Ignaczak powołała Ogólnopolską Scenę Prezentacji Off de Bicz – na plaży w Sopocie, której w 2003 r.
Stajnia Pegaza stała się integralną częścią. W trakcie całej swojej działalności Stajnia Pegaza brała udział w wielu festiwalach i spotkaniach teatralnych w kraju i za granicą (m.in.: Niemcy, Francja, Chorwacja, Litwa, Finlandia, Dania). Obecnie Ewa Ignaczak tworzy pod szyldem Teatru Gdynia Główna.
 
Teatr Gdynia Główna występuje na Klamrze po raz pierwszy. Stajnię Pegaza oglądaliśmy w Toruniu dwukrotnie: w 2003 roku w „Odzie do radości” oraz w 2004 roku w przedstawieniu „Wszyscy”.
 
gdynia-główna
 
www.teatrgdyniaglowna.pl