Program w postaci ulotki: KLAMRA 2024

Wera V

16 marca (środa)//19:00
 
LAURA LEISH//Wera V”
 
REŻYSERIA: Wojciech Wiński
SCENARIUSZ: Ewa Kaczmarek 
TŁUMACZENIE I WSPÓŁPRACA DRAMATURGICZNA: Iwona Nowacka
OBSADA: Laura Leish (Wera), Piotr Zawadzki (Alter ego) 
MUZYKA: Adam Brzozowski
WIZUALIZACJE: Maciej Domagalski
SCENOGRAFIA: Anna Olszewska 
KOSTIUMY: Idalia Mantas
WSPÓŁPRACA CHOREOGRAFICZNA: Katarzyna i Adrian Rzetelscy
WSPÓŁPRACA SCENOGRAFICZNA: Michał Paszkowski, Piotr Kamiński
 
PREMIERA: 25 listopada 2015 r., Poznań
 
 
Projekt realizowany przez Ewę Kaczmarek w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska", współfinansowany ze środków Miasta Poznania.
Patronat honorowy: Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu.
Partnerzy: CK ZAMEK, Stowarzyszenie Artystyczne Usta Usta, Studio Filmowe Kalejdoskop.
 
12299344_715681721867356_1835859190378283507_n
Czy można mieć alibi na czas globalnej katastrofy? Czy da się żyć bez politycznych poglądów i sympatii? Wera V to młoda niemiecka urzędniczka, która lata hitlerowskiej okupacji spędza w Poznaniu. Jej życie, opisane w korespondencji z matką, przeczy wojennej tragedii. Czy to zimna obojętność, czy najlepsza strategia przetrwania? Odpowiedź na to pytanie staje się aktualna w świecie, który na powrót oswaja wojnę. 
Inspiracją dla spektaklu stała się imponująca kolekcja widokówek z czasów II wojny światowej, zachowana w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.
Poznań lat czterdziestych, miasto niemieckie, z toczącą się na ulicach wojną i regularnie zrzucanymi bombami. Wszystko to z perspektywy młodej Niemki. Kolejna teatralna rekonstrukcja historyczna? Nic z tych rzeczy. Znacznie ciekawiej. […] Na scenie mamy do czynienia z dwugłosem – Piotra Zawadzkiego, pełniącego rolę oskarżyciela oraz Laury Leish, wcielającej się w rolę Wery i starającej się ją zrozumieć, może usprawiedliwić. Ten brak jednoznacznej odpowiedzi stanowi podstawowy atut spektaklu. Możemy obserwować, jak na scenie aktorzy sami zastanawiają się nad przyczynami postępowania Wery, jak obalają swoje argumenty. Zostawiają również widzów z pytaniem, co sami zrobiliby na miejscu Wery, a może jeszcze bardziej – co sami robią w obliczą toczących się dzisiaj wojen.
Rafał Bilicki, www.kontra.poznan.pl
12279216_715681655200696_5428158542448244385_n
 LAURA LEISH (pseudonim artystyczny Ewy Kaczmarek) – aktorka i scenarzystka, stypendystka programu "Młoda Polska" 2015 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatr, rezydentka Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza w Poznaniu 2014. Sceniczną drogę zaczynała od teatru plenerowego, współpracując przez kilka lat z Teatrem Biuro Podróży. Od ponad dziesięciu lat współtworzy wraz z Wojciechem Wińskim Teatr Usta Usta Republika, eksplorując nieteatralne przestrzenie i rozmaite teatralne wymiary. Jest autorką scenariuszy m.in. takich przedstawień, jak Ambasada, 777, Glosolalia, Radioaktywni, Uczta. Od 2013 r. realizuje autorskie projekty, skupione na kobiecej narracji: Antywestern, Wera V.
 
Laura Leish debiutuje na Klamrze. Ewa Kaczmarek z Teatrem Usta Usta gościła na Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych trzykrotnie: wystąpiła w spektaklach Batalion (Klamra '2015), Uczta (Klamra '2014), 777 (Klamra '2011). Dwa ostatnie przedstawienia otrzymały nagrodę publiczności.