Program w postaci ulotki: KLAMRA 2024

Zawirowania

11 kwietnia (środa) / 19:00 / Duża scena

Teatr Tańca ZAWIROWANIA / “Backup”

REŻYSERIA: Włodzimierz Kaczkowski
SCENARIUSZ: Włodzimierz Kaczkowski
MUZYKA: Adrian Piasecki
OBSADA: Artur Grabarczyk, Alisa Makarenko, Elwira Piorun
PREMIERA: 28 grudnia 2016, Warszawa
 
Backup opowiada historię dwóch kobiet i mężczyzny i przedstawia próbę sporządzenia alternatywnej wersji życiorysu. Konieczne w tej sytuacji staje się przyjrzenie się przeszłości, określenie aktualnych emocji i sprecyzowanie marzeń. Przede wszystkim jednak trzeba sporządzić Backup, do którego będzie można się odwołać, jeśli coś pójdzie nie tak. Czy można stworzyć zabezpieczającą wersje życia, która by podlegała wiecznym modyfikacjom I poprawkom, czy lepiej poddać się strumieniowi wydarzeń, wiedząc, że nic dwa razy się nie zdarza.
Trójka wykonawców imponuje energią, bardzo emocjonalnym tańcem, z którego wbrew tytułowi nie da się sporządzić wersji zapasowej, backupu. Nad tym przedstawieniem artyści zespołu pracowali podczas rezydencji w City Contemporary Dance Centre w Hongkongu. 
 
Zawirowania

Teatr Tańca Zawirowania powstał w 2005 roku. Kierownikiem artystycznym i głównym choreografem zespołu jest od początku Elwira Piorun, była solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, która przez kilka lat występowała w teatrach baletowych i tanecznych w Niemczech.  W skład zespołu wchodzą tancerze ze zróżnicowanym doświadczeniem w technikach pracy z ciałem – od tańca klasycznego, poprzez taniec współczesny i jazzowy aż po sztukę mimu. Połączenie różnych doświadczeń tancerzy daje ciekawy efekt sceniczny, poszerzając potencjał twórczy zespołu. Z Zawirowaniami współpracuje reżyser, Włodzimierz Kaczkowski, który najczęściej odpowiada za dramaturgię spektakli. Głównym założeniem twórców Zawirowań jest wykorzystanie współczesnych technik tańca do tworzenia spektakli o charakterze narracyjnym. Zespół wielokrotnie występował zagranicą, m. in. na Krecie, na Węgrzech, w Czechach, w Niemczech, w Hiszpanii, na Ukrainie, w Rosji, we Francji, w Meksyku, w Indiach i w Izraelu. Teatr prowadzi również działalność edukacyjną, organizując cykliczne warsztaty w Akademii Tańca Zawirowania przy ulicy Wspólnej 61 w Warszawie.
 
Pierwsza premiera Zawirowań to przedstawienie Przytul mnie (2004) z muzyką Astora Piazzolli. Brali w nim udział tancerze zatrudnieni wówczas w Teatrze Wielkim w Warszawie. Następna spektakl − Jeśli kochasz, zabij − został zrealizowany we współpracy z Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu. Choreografia obu przedstawień była autorstwa Elwiry Piorun. Dopiero przy tworzeniu spektaklu Po godzinach (tańczył w nim m. in. Michał Piróg) doszło do utworzenia się trzonu zespołu z Szymonem Osińskim, Bartkiem Figurskim i Karoliną Kroczak, a także Katarzyną Kizior. Do tej pory Teatr przygotował osiem premier − poza wymienionymi są to choreografie zbiorowe, tj. Po godzinach (2007) i Innocent when you dream (2009), oraz prace przygotowane we współpracy z twórcami z Hiszpanii. Należy tu hiszpańska część spektaklu Chopin ambiente (2009) w choreografii Juana de Torres i Danieli Merlo z Larumbe Danza (choreografia części polskiej przygotowana została przez Elwirę Piorun) oraz Fuera de Campo (Poza kadrem, 2010) w choreografii Daniela Abreu. Ostatnią premiery Zawirowań, Tropiciele (2011), zrealizowała Karolina Kroczak, autorka choreografii i koncepcji spektaklu. Został on przygotowany we współpracy z Egurrola Dance Studio i z udziałem młodych tancerzy, uczących się w Studio.
Zespół wielokrotnie występował już zagranicą, m. in. na Krecie, na Węgrzech, w Czechach, w Niemczech, w Hiszpanii, na Ukrainie, w Rosji na Słowacji i w Izraelu. Teatr prowadzi również działalność edukacyjną – od zeszłego roku odbywają się całoroczne warsztaty, których efektem są spektakle wieńczący pracę młodych tancerzy. 
Od 2005 roku Teatr jest organizatorem Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania, odbywającego się co roku w czerwcu. Wydarzenie to gromadzi teatry tańca z Polski oraz z całego świata, m.in. z Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Rosji, czy z Izraela.
 
www.zawirowania.pl