10 kwietnia (środa) / 19:00
"Zrobie co zechcę"

REŻYSERIA: Katarzyna Pawłowska, Maciej Adamczyk
SCENARIUSZ: Maciej Adamczyk
OBSADA: Katarzyna Pawłowska, Maciej Adamczyk
ŚWIATŁO, DŹWIĘK: Maciej Dziaczko
PREMIERA: 20 października 2018, Poznań
 
Teatr Porywacze Ciał należy do najbardziej konsekwentnych i jednocześnie kontrowersyjnych niezależnych grup teatralnych w Polsce. Został założony w 1992 roku we Wrocławiu przez studentów Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu – Katarzynę Pawłowską i Macieja Adamczyka. Nazwa teatru pochodzi od nakręconego w 1956 roku filmu Dona Siegela Inwazja porywaczy ciał, w którym ludzi zastępowały podrzucone przez kosmitów bezduszne sobowtóry. Pierwsze spektakle Porywaczy Ciał: Psy (1993), I love you (1993) oraz Świnie (1995) powstały we Wrocławiu, dopiero w 1996 roku zespół przeniósł się do Poznania.
Charakterystyczna dla Porywaczy Ciał jako teatru niezależnego jest samowystarczalność artystów, którzy są reżyserami, aktorami, tworzą scenografie, a co najważniejsze piszą autorskie scenariusze. Porywacze chętnie wplatają w strukturę spektaklu cytaty literackie, filmowe, muzyczne, filozoficzne. Ich spektakle charakteryzują się dużą aluzyjnością, łączy je określona wizja współczesności. Artyści śmiejąc się i szydząc z rzeczywistości, stereotypów i kompleksów, demaskują je. Świat Porywaczy pełen humoru, rozrywki i zwrotów akcji wcale nie jest dawką przyjemnej rozrywki – to na wskroś ironiczny obraz świata chylącego się ku upadkowi, zmierzającego, jak w filmie Dona Siegela, do zastąpienia człowieka jego bezduszną kopią pozbawioną emocji. Porywacze przełamują bariery i granice, niezwykle płynnie przechodzą pomiędzy absurdem a realizmem, miedzy śmiechem a goryczą, złością i serdecznością. Kreowany przez nich świat zawsze zawiera w sobie jakieś ekstrema, nie rządzą nim prawa logiki. Tę swoistą nieprzewidywalność należy uznać za największą zaletę teatru. Wspomina o tym również Joanna Targoń: „Porywacze dokonali czegoś w rodzaju teatralnego cudu – sprawili, że uwierzyliśmy w nieprzewidywalność sytuacji na scenie.”
Zrobie co zechce to najnowszy spektakl Teatru Porywacze Ciał. Premiera odbyła się w październiku 2018 roku w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu. Porywacze o spektaklu:
Ten kraj ma przyszłość…
Resztę zdania drzewo zasłania i tu się rodzą ciekawe pytania:
Czy, podobnie jak owo drzewo wyrażasz gorące pragnienie zerwania z codzienną rutyną, aby choć przez chwilę znaleźć się w centrum uwagi?
Czy postrzegasz świat jako miejsce pełne schematów i powtórzeń?
Czy chmara motyli we śnie to znak, że przyszłość wygląda obiecująco?
Czy kontakt z ludźmi jest dla Ciebie równie ważny jak dieta?
Czy marnując swoje możliwości intelektualne masz poczucie straty?
Czy wiesz na czym właściwie polega piękno tej krainy?
Usiądź z nami i pofilozofuj sobie.
Ceny do uzgodnienia.
Zapraszamy.
 
Teatr-Porywacze-Ciał-Zrobie-co-zechce-3