Program w postaci ulotki: KLAMRA 2024

Teatr Niebopiekło

7 kwietnia (sobota) / 21:00
"Ludzie mówią…"

REŻYSERIA: zespół
SCENARIUSZ: zespół
OBSADA: Arleta Szatkowska, Michał Zdeb, Andrzej Stróż, Anna First – światło
PREMIERA: 27 marca 2017, Bydgoszcz
 
Teatr Niebopiekło powstał w Bydgoszczy w 2003 roku z inicjatywy Andrzeja Stróża, który przez lata związany był z Trzecim Teatrem w Drodze. Andrzej Stróż jest także dyrektorem bydgoskiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Inne Sytuacje.
Pierwszy spektakl teatru Un esempio powstał na motywach opowiadania Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Błogosławiona, święta. Grupa odwiedziła z nim kilkadziesiąt scen instytucjonalnych i niezależnych w całym kraju i poza jego granicami, w tym także festiwal Klamra (2008 rok). Teatr był też gościem Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
Tematyka spektakli teatru Niebopiekło oscyluje wokół pytań podstawowych – dotyczących dualizmu człowieka, znaczenia miłości, dobra, zła. Teatr w swojej estetyce jest minimalistyczny, świadomie rezygnuje z najnowszych technologii i multimediów, a cały ciężar skupia na emocjach i aktorze oraz jego wiarygodności. Doskonalenie technik aktorskich stało się znakiem rozpoznawczym teatru, którego członkowie zapraszani są do prowadzenia warsztatów teatralnych takich jak: trening fizyczny aktora, umiejętność koncentracji, poznawanie swojego ciała, praca nad ekspresją i dynamiką ruchu, podstawy improwizacji, układanie struktury spektaklu, struktura działań fizycznych jako podstawowy element pracy nad rolą, praca z przedmiotem, poetyka przedmiotu, konstrukcja działań scenicznych oraz tworzenie etiud indywidualnych.
Ludzie mówią… jest przedstawieniem opartym na prawdziwej historii, która zdarzyła się w jednym z małych miasteczek Polski. Twórcy podejmują trudny i kontrowersyjny temat pedofili w kościele. Bohaterką spektaklu jest kobieta – ofiara pedofilii. To na nią spada kara – wykluczenie z miejscowej społeczności, wynikające z egoizmu i strachu przed niewygodną prawdą, która rujnuje fundamenty uporządkowanego życia w wierze. Taką prawdę trudno przyjąć, łatwiej ją wyprzeć i żyć dalej według dotychczasowych reguł. Prościej jest piętnować i poniżać ofiarę, której prawda mogłaby zrujnować ustalony porządek i hierarchię społeczną. Z drugiej strony jest też oprawca, który powinien stać po stronie dobra, miłości, wiary, a który to sacrum profanuje, czyniąc z niego narzędzie pomocne do zaspokajania chorych pragnień.
Jest to kolejne przedstawienie w dorobku Teatru Niebopiekło, w którym poszukuje się odpowiedzi na pytanie o powstawanie zła, jego naturę i funkcjonowanie w ludzkim świecie. Twórcy podkreślają, że Ludzie mówią… to także spektakl o miłości, tęsknocie za uczuciem, ludzkim poszukiwaniu dobra, które trafia na grunt manipulacji z wykorzystaniem wiary. To także spektakl o człowieczeństwie, zakamarkach ludzkiej duszy, jego ułomnościach i problemach.
 
teatr-niebopiekło---ludzie-mówia...8
 

www.niebo-pieklo.lo.pl