Program w postaci ulotki: KLAMRA 2024

Teatr Kana

7 kwietnia (niedziela) / 19:00
"Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu"

REŻYSERIA: Krzysztof Popiołek
SCENARIUSZ: Krzysztof Popiołek
OBSADA: Bibianna Chimiak, Karolina Sabat, Dariusz Mikuła, Piotr Starzyński
MUZYKA: „Midnight With The Stars” (muzyka i słowa: Campbell James, Connelly Reginald, Woods Harry M.), „Awake, Oh Awake My Joel” (muzyka: Hillman Jon), „Iron Sky” (muzyka i słowa: Chaplin Charles, Nelson Dawid John William, Nutini Paolo Giovanni), „Waltz” (muzyka: Ginko Evgeny)
PREMIERA: 3, 4 czerwca 2017, Szczecin
 
 
Ośrodek Teatralny Kana został założony w 1979 roku przez Zygmunta Duczyńskiego, a od 2006 roku prowadzony jest przez stworzony przez niego Zespół. We wrześniu 1994 roku Kana jako pierwsza polska grupa teatralna zdobyła Międzynarodową Nagrodę Krytyków na największym europejskim festiwalu teatralnym w Edynburgu. Przełomowe dla istnienia teatru znaczenie miały dwa przedstawienia na podstawie twórczości Wieniedikta Jerofiejewa Moskwa-Pietuszki (1989) i Noc (1993). W 2007 roku po śmierci Zygmunta Duczyńskiego Teatr Kana wraz z Arkadiuszem Buszko dokończył pracę nad jego ostatnim spektaklem Geist. Kolejne spektakle były realizowane przez zaproszonych przez zespół artystów: Mateusza Przyłęckiego (Lailonia, Projekt: Matka, Projekt: Ojciec), Jolanta Denejko (Niewypowiedziane), Teatr Krepsko (Hotel Misery de Luxe), Teatr Akhe (Gap Filling), Krzysztofa Popiołka (Gęstość zaludnienia).
Działania OT Kana wykraczają poza samo realizowanie spektakli, wkraczając w inne obszary takie jak: upowszechnianie i promocja kultury w zakresie teatru, sztuk performatywnych, muzycznych, interdyscyplinarnych, własna działalność artystyczna oraz edukacja kulturalna. Ośrodek jest bazą dla realizacji spektakli, działań artystycznych, festiwali, projektów kulturalnych, społecznych, edukacyjnych i badawczych. Rocznie organizuje ok. 80 wydarzeń kulturalnych, goszcząc artystów z całego świata, buduje międzynarodową sieć współpracy, działa aktywnie w regionie, pełni funkcję integracyjną, edukacyjną i promocyjną dla młodych grup teatralnych z województwa zachodniopomorskiego. W Ośrodku odbywają się także projekty rezydencjalne. Najważniejsze obecnie realizowane projekty Kany to: Studio Teatru Kana, indywidualne projekty artystyczne, Festiwal "Spoiwa Kultury", Spotkania Teatralne Okno-Zbliżenia, Wokół Tradycji, Matecznik, Pobyt Tolerowany, Scena Równoległa oraz projekty partnerskie: Zachodniopomorska Offensywa Teatralna, Akademia Teatru Alternatywnego, Caravan Next, EKDUS − edukacja kulturowa dla umiejętności społecznych.
Teatr Kana był dwukrotnie laureatem toruńskiej Klamry: w 2008 roku za spektakl Geist oraz w 2010 roku za spektakl Lailonia.
Najnowszy spektakl Gęstość zaludnienia. Historia wynuchu. Teatru Kana jest narracją teatralną o mechanizmach pamięci i stosunku człowieka do przeszłości. Opowiada o katastrofie elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku. Formalnie jest to zbiór niezwykle osobistych monologów ofiar Czarnobyla. Artyści przywołują dramatyczne doświadczenia tysięcy ludzi opisanych przez noblistkę Swietłanę Aleksijewicz w książce Czarnobylskiej modlitwy. Kroniki przyszłości. Spektakl stanowi próbę zrozumienia kondycji człowieka po
wybuchu, po wojnie, apokalipsie, katastrofie. Jest próbą odpowiedzi na pytanie: Jak odbudować swoje życie? Jak wyciągnąć pozytywne, konstruktywne wnioski z tragicznego doświadczenia? Twórcy skupiają się na kondycji świata i psychiki człowieka obciążonego traumą, ciężarem trudnej przeszłości, funkcjonującego w aurze obrazów i wspomnień, które kształtują jego dalsze życie i wpływają na każdy krok jego działań.
 
kana