18 marca (piątek)//19:00
 
PORYWACZE CIAŁ//Szyszynka”
 
SCENARIUSZ, REŻYSERIA I WYKONANIE: Kasia Pawłowska i Maciej Adamczyk
 
PREMIERA: czerwiec 2015, Poznań
 
 
Szyszynka to najnowsza odsłona teatralnej przygody Porywaczy Ciał, czyli już 25. autorski projekt w reżyserii i wykonaniu Katarzyny Pawłowskiej i Macieja Adamczyka, którego premiera odbyła się podczas Festiwalu Malta 2015 w Poznaniu.
 
 
Do masażu szyszynki, małego gruczołu w mózgu uważanego niegdyś za siedzibę duszy, zachęcają w najnowszym spektaklu artyści z Teatru Porywacze Ciał. […] W swoim najnowszym spektaklu Porywacze Ciał znów nas portretują w sposób ironiczny. Kilka rodzajowych scenek, które przedstawiają, dotyczy relacji, jakie tworzymy na co dzień – w pracy, w związkach, z przypadkowo spotkanymi ludźmi – i idącego z nimi w parze poczucia niedopasowania.
Natalia Grudzień, kultura.poznan.pl
 
 
Teatr Porywacze Ciał istnieje od 1992 roku. Tworzą go absolwenci wrocławskiej PWST – Katarzyna Pawłowska i Maciej Adamczyk, czyli zawodowi aktorzy, którzy w swojej prywatnej scenie pełnią również funkcję dramaturgów i reżyserów. Teatr współpracuje z muzykami, plastykami, filmowcami, artystami. Czasem zaprasza do współpracy aktorów, albo szkoli sobie swoich. Zespół od zawsze prężnie działa na polu teatru niezależnego – gra na festiwalach w kraju i za granicą, prowadzi działalność warsztatową i edukacyjną. W Poznaniu, we Wrocławiu i w Katowicach zaprasza do Studia Osobowości – Studia Aktorskiego Teatru Porywacze Ciał, a w Warszawie na coroczne letnie projekty warsztatowe.
Teatr Porywacze Ciał tworzy spektakle autorskie i bardzo różnorodne – salowe, plenerowe, muzyczne, monodramy, akcje jednorazowe, wystąpienia i działania na styku teatru i sztuki performansu – wszystkie mają wspólną cechę: są wypowiedziami autonomicznymi i totalnymi. W spektaklach twórcy testują różne formy i konwencje, wykorzystują stylistykę wodewilu, kabaretu i happeningu, balansując między bezpośredniością psychodramy a dystansem metafory. Posługują się strategią parodii i pastiszu, używają znaków i symboli kultury współczesnej, zestawiają teksty literackie z wulgaryzmami, arcydzieła z kiczem. Tworząc w swoich przedstawieniach nastrój prowokacji myślowej, językowej i formalnej, tropią „mitologie codzienne”, które wytworzyło i wciąż na nowo tworzy współczesne społeczeństwo. W swoich spektaklach twórcy mierzą się z mitami popkultury, kpią z nich, przedrzeźniają je, a jednocześnie pokazują, jak dalece są przez nie ukształtowani.
Teatr Porywacze Ciał jest stałym gościem Alternatywnych Spotkań Teatralnych Klamra. Do tej pory duet Maciej Adamczyk i Katarzyna Pawłowska w Od Nowie zaprezentował: Świnie (Klamra ‘1997), Technologię sukcesu (Klamra ‘1999), Vol. 7 (Klamra ‘2001), Test (Klamra ‘2002), Tajemnicę (Klamra ‘2005), Very (Klamra ‘2007), OUN (Klamra ‘2008), wyróżnione nagrodą publiczności Correctomundo (Klamra ‘2009), More Heart Core! (Klamra ‘2010), Zapis automatyczny (Klamra '2012) i Partytury rzeczywistości (Klamra ‘2014). Maciej Adamczyk i Katarzyna Pawłowska na AST w 2013 r. w Galerii Dworzec Zachodni zaprezentowali także wystawę Porywacze Ciał na fotografiach oraz film z dialogami i muzyką na żywo Inwazja wg Porywaczy Ciał.
 
porywacze ciał