10 kwietnia (wtorek) / 19:00 / Duża scena

LAURA LEISH I FORMALINA / “Emily”

SCENARIUSZ: Ewa Kaczmarek
REŻYSERIA: Ewa Kaczmarek
MUZYKA: zespół Formalina
OBSADA: Laura Leish, Malina Barwik-Najewski, Jarek Szczeciński, Piotr Rzepka, Michał Bartz
PREMIERA: 17 listopada 2017, Poznań
 
„Dusza dobiera sobie Towarzystwo
I – zatrzaskuje Drzwi –”
 
Tajemnicza biografia Emily Dickinson elektryzuje wyobraźnię współczesnych na równi z jej twórczością. Jedna z najgenialniejszych poetek amerykańskich, nazywana często pustelnicą z Amherst, jedną trzecią życia spędziła zamknięta w swoim pokoju. Obserwując z okna i przez szparę drzwi specyficzny świat małego, purytańskiego miasteczka, oddawała się pisaniu listów i wierszy, które dopiero po jej śmierci odkryła ukochana siostra.
Emily to teatr wiersza, konstruujący metafory z obrazów i słów. To intymne doświadczenie komunikacji między artystami i widzami, rozgrywające się pod dyktando wykonywanej na żywo muzyki. To poetycki performance, inspirowany twórczością i biografią Emily Dickinson, genialnej amerykańskiej poetki, która jak mało kto zasłużyła sobie na opinię dziwaczki i introwertyczki.
Premiera spektaklu odbyła się w ramach Festiwalu Nanodramy, organizowanego przez Republikę Sztuki Tłusta Langusta. Inspiracją do powstania spektaklu stał się materiał muzyczny, skomponowany przez formację Formalina do wybranych wierszy Emily Dickinson. Intymny charakter kompozycji wymknął się prostym zaszufladkowaniom. Nie pasował ani do idei zwykłego płytowego wydawnictwa ani koncertu. Poetycki strumień świadomości wymagał odpowiedniego klimatu i skupionego odbioru. Stąd pozostał już tylko krok do muzycznego nanodramu, spektaklu-koncertu, wizualizującego muzykę i emocję, interpretującego sensy, wymagającego od odbiorcy pomocy w ich odnalezieniu i poukładaniu w jedną, spójną narrację.
 
Laura-Leish
 
Ewa Kaczmarek / Laura Leish
Aktorka, reżyserka i scenarzystka teatralna. Stypendystka programu Młoda Polska, laureatka Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i Konkursu Modjeska Calling. Od ponad 15 lat współtworzy z Wojciechem Wińskim Teatr Usta Usta Republika. Współpracowała z wieloma poznańskimi teatrami, między innymi z Teatrem Biuro Podróży, Teatrem Automaton, Grupą Teatralną Sytuacje. Od 2013 r. pod pseudonimem Laura Leish realizuje własne, autorskie projekty, skupione na kobiecej narracji: Antywestern, Wera V., Elise.
 
Formalina
Poznańska formacja muzyczna, powstała z inicjatywy Maliny z Malingradu. Ich pierwsza płyta ZGRZYTY zafascynowała odbiorców intrygującym brzmieniem i mocnymi tekstami. Dawkowana osłuchowo Formalina ma właściwości łagodzące bądź drażniące. Polecana miłośnikom undergroundu, rocka oraz brudnego, gęstego brzmienia. Skład zespołu tworzą: Malina Barwik (wokal) Michał Bartz (organy), Jarek Szczeciński (perkusja), Piotr Rzepka (bass), Maciej Frycz (realizacja dźwięku).